دسته‌ها
Uncategorized

یورو 2020| ایتالیا و انگلیس در فینال؛ جام در قفس ‌شیر!- اخبار فوتبال جهان – اخبار ورزشی اخبار ورشی 90


به گزارش سایت ورزشی 90، یک ماه هیجان و اضطراب، لذت و هیاهوی تورنمنتی که از خیلی جهات تا همیشه در یاد همه خواهد ماند، امشب با مصاف تیم‌های ملی ایتالیا و انگلیس از ساعت 23:30 به وقت تهران در ورزشگاه ومبلی لندن به پایان می‌رسد.

تورنمنتی که به خاطر پراکندگی‌اش در 11 شهر مختلف اروپایی کام مردم اقصی نقاط قاره سبز را شیرین کرد و به خاطره حادثه ایست قلبی کریستین اریکسن ستاره تیم ملی دانمارک در همان روز دوم مسابقات خاطر همه را آزرد، امشب در یک سوی میدان ایتالیایی را می‌بیند که با سنت‌شکنی‌ برای ارائه سبک بازی‌ زیبا و هجومی قلب هواداران فوتبال را تسخیر کرده و در سوی دیگر انگلیسی را می‌بیند که معقول‌تر و منطقی‌تر از هر زمان دیگری در تاریخ معاصرش آمده تا اولین جام قهرمانی‌اش در هزاره سوم را کسب کند.

آتزوری که خاطره تلخ از دست دادن شانس حضور در جام جهانی 2018 هنوز هم طرفدارانش را آزرده خاطر می‌کند، امشب به میدان می‌آید تا حاصل دسترنج سه سال تلاش و فداکاری سرمربی‌اش روبرتو مانچینی را به او بدهد، کسی که برای نجات تیم ملی کشورش از یکی از کم‌سابقه‌ترین بحران‌‌های تاریخ آتزوری، قید پول و فرصت کار در بهترین باشگاه‌های اروپایی را زد تا داوطلبانه هدایت لاجوردی‌ها را برعهده بگیرد. پیشرفت تدریجی ایتالیا با هدایت مانچو بعد از پیروزی‌های پیاپی که از اولین دوره لیگ ملت‌های اروپا شروع شد و با راهیابی این تیم به نیمه نهایی در دومین دوره این رقابت‌ها ادامه پیدا کرد، حالا به اوج خود رسیده است و آن حضور در فینال جام ملت‌های اروپاست، جامی که به زعم برخی سطح کیفی‌اش بالاتر از حتی جام جهانی است.

یورو 2020 , تیم ملی فوتبال انگلیس , تیم ملی فوتبال ایتالیا ,

پس از کسب سه پیروزی متوالی و حداکثر امتیازات در مرحله گروهی به ترتیب برابر ترکیه، سوئیس و ولز آنهم بدون حتی یک گل خورده، مردان مانچینی اتریش جان سخت را در وقت‌های اضافه مرحله یک هشتم نهایی شکست دادند. آنها سپس ستاره‌های نسل طلایی بلژیک را همچون دوره قبلی رقابت‌ها شکست دادند تا همچنان در حسرت یک جام بزرگ بمانند و همین کار را با اسپانیایی انجام دادند که در یورو 2016 هم نتوانست از سد ایتالیایی آنتونیو کونته عبور کند و حذف شد. به سبب صعود از مسیری که از نظر سختی قابل مقایسه با طرف دیگر نمودار یورو نیست (مسیر صعود انگلیس که بزرگترین مانعش آلمان بوده) خیلی‌ها روی کاغذ آتزوری را دارای بخت بیشتر کسب پیروزی در این مصاف می‌دانند، اما فوتبال ورزش اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی و مجازات ساده‌انگار‌هاست و این قطعاً همان هشداری است که مانچو به مردانش درباره دست‌کم گرفتن انگلیس خواهد داد به خصوص که مردانش امشب در قفس سه‌شیر باید با جزیره‌نشین‌هایی که از سال 1966 در حسرت بردن یک جام روزگار را سپری کرده‌اند، پنجه در پنجه بیندازند. البته خود ایتالیا هم انگیزه بردن این جام را کمتر از انگلیس ندارد. درست است که آتزوری 9 سال پیش در فینال این جام حضور داشته، چهار بار قهرمان جهان شده که آخرین آنها در هزاره سوم (سال 2006) بوده است، اما از آخرین و تنها باری که این کشور رنگ قهرمانی در یورو را دیده 53 سال می‌‌گذرد.

بازگشت مانچو به انگلیس برای کسب افتخاری بزرگتر

سال 2012 وقتی که منچسترسیتی در آخرین روز لیگ برتر انگلیس تحت هدایت روبرتو مانچینی به لطف تفاضل گل، منچستریونایتد سرالکس فرگوسن را از تخت پادشاهی فوتبال جزیره پایین آورد، مارتین تایلر (کارشناس معروف فوتبال در انگلیس) به او هشدار داد که تا آخر عمرش دیگر هرگز چنین افتخار باشکوهی را تجربه نخواهد کرد. با این حال قهرمانی در یورو کافی است تا قهرمانی با منچسترسیتی به دومین افتخار بزرگ دوران مربیگری مانچو تبدیل شود.

با خط دفاعی آمیخته از پختگی مدافعان میانی باتجربه‌ و طراوت و انرژی مدافعان کناری جوان، به همراه مثلثی از بازیکنان تسلیم نشدنی در میانه میدان و خط آتشی رعب‌آور، بار دیگر ایتالیا به یک مدعی جدی برای فتح جام‌های بزرگ بین‌المللی تبدیل شده است. این تیم در حالی پا به فینال می‌گذارد که از ابتدای جام تا کنون تنها سه گل خورده و 12 گل زده است. این تیم 14 بازی متوالی است که دارد پیروز می‌شود و 33 بازی متوالی است که تن به شکست نداده و در این بازی‌ها هم تفاضل گل حیرت‌آور 76+ را ثبت کرده است. به لطف این آمار دوستداران ایتالیا امید زیادی دارند که پس از دو ناکامی برای فتح فینال یورو در سال‌های 2000 و 2012 این بار بخت با آنها یار باشد و طلسم ناکامی در جام ملت‌های اروپا را بشکنند.

یورو 2020 , تیم ملی فوتبال انگلیس , تیم ملی فوتبال ایتالیا ,

و اما در طرف مقابل انگلیس شاید مسیر نسبتاً آسان‌تری نسبت به ایتالیا برای صعود به فینال داشته است، اما دلایلی جهت موفقیتش برای کسب اولین قهرمانی وجود دارد. نخست امتیاز میزبانی است. فریاد ده‌ها هزار هواداران انگلیسی در ومبلی می‌تواند هر کسی را به وحشت بیندازد و ایتالیایی‌ها باید خوش‌شانس باشند که این جو مرگبار قضاوت داور هلندی مسابقه، بیورن کوئیپرس را هم تحت تأثیر قرار ندهد تا مانند هموطنش، دنی ماکلی که در بازی قبلی انگلیس و دانمارک – با اعلام یک پنالتی بحث‌برانگیز که منجر به پیروزی انگلیسی‌ها در وقت‌های اضافه شد – تصمیم جنجال‌برانگیز نگیرد.

با این حال اصلی‌ترین دلیل بدون شک رویکرد تیمی است که گرت ساوت‌گیت ساخته است. برخلاف مربیان سابق سه‌شیر که در مواجهه با اولین مشکلات نمی‌‌توانستند جلوی احساساتی شدن بازیکنان خود را بگیرند، بازیکن سابق سه‌شیر به خوبی راه منطقی بازی کردن و برقراری تعادل را در این تیم پیدا کرده است.

حضور هری کین، رحیم استرلینگ و بوکایو ساکا در خط حمله سه‌شیر و تقابل آنها با خط دفاعی متشکل از بازیکنان پا به سن‌گذاشته‌ای مانند کیه‌لینی و بونوچی که به تعبیر مدافع میانی جوانتر ایتالیایی مصاف جوان‌ها و پیرمردهاست، جذابیت خاصی دارد و باید دید که در این مصاف تجربه کهنه‌کارهای مانچو پیروز می‌شود یا انرژی جوان‌ها ساوت‌گیت.

یورو 2020 , تیم ملی فوتبال انگلیس , تیم ملی فوتبال ایتالیا ,

آمار بردهای متوالی و شکست ناپذیری انگلیس اگرچه همتراز ایتالیا نیست، اما باز هم قابل توجه است. این تیم در صورت کسب پیروزی در بازی امشب یازدهمین برد در 12 بازی اخیرش در تمامی رقابت‌ها را رقم خواهد زد. ومبلی هم شانس خوبی به سه‌شیر برای تحقق این هدف می‌دهد، چرا که 15 تا از 17 بازی اخیر انگلیس در ورزشگاه ملی‌اش با پیروزی همراه بوده است.

صرفنظر از لئوناردو اسپیناتزولا، دفاع چپ و یکی از بهترین بازیکنان ایتالیا که به دلیل آسیب‌دیدگی از ناحیه تاندون آشیل در مرحله یک چهارم نهایی خانه‌نشین شد و ادامه جام را از دست داد، دو تیم هیچ بازیکن دیگری که نتواند در این بازی حضور پیدا کند، ندارند. با این اوصاف انتظار می‌رود که ایتالیا با دوناروما، دی‌لورنتزو، بونوچی،‌کیه‌لینی، امرسون، جورجینیو، بارلا، وراتی، کیه‌زا، ایموبیله و اینسینه به میدان برود و در انگلیس هم پیکفورد، واکر، استونز، مگوایر، شاو، رایس، فیلیپس، ساکا، ماونت، استرلینگ و کین را در ترکیب اصلی قرار دهد.

یورو 2020 , تیم ملی فوتبال انگلیس , تیم ملی فوتبال ایتالیا ,

آمار رو در رو

بازی امشب بیست‌و‌هشتمین مصاف رو در روی ایتالیا و انگلیس در تمامی رقابت‌هاست که سهم ایتالیا از آنها 11 پیروزی بوده است. در این بین انگلیس هشت بار پیروز شده و مابقی بازی‌ها هم با تساوی خاتمه یافته است. ایتالیا به جز یک بار، هرگز در رویدادی رسمی به انگلیس نباخته است. این تیم در آخرین تقابلش با انگلیس در یورو، این تیم را سال 2012 در ضربات پنالتی مرحله یک چهارم نهایی شکست داد. پیش از آنهم دو تیم در مرحله گروهی یورو 1980 برابر هم صف‌آرایی کرده بودند که ایتالیا آن بازی را نیز یک بر صفر برد. اگر انگلیس امشب موفق به شکست ایتالیا شود، برای اولین بار خواهد بود که این تیم را در یک تورنمنت بزرگ فوتبال شکست می‌دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *