دسته‌ها
Uncategorized

کشتی در سال 99| پُر از تعطیلی و اصرار برای مسابقه/ باز هم دعوا بر سر کلید واژه تکراری- اخبار کشتی و وزنه برداری – اخبار ورزشی اخبار ورشی 90


به گزارش خبرنگار ورزشی سایت ورزشی 90، سال 99 در شرایطی آغاز شد که از اسفند 98 ایران، مسابقات داخلی و اردوهای تیم‌های ملی را به خاطر شیوع گسترده کرونا در کشور تعطیل کرده بود. کرونا به سرعت همه دنیا را در هم نوردید و توماس باخ رئیس IOC و مقامات ژاپن چاره‌ای جز این نداشتند که تن به تعویق المپیک 2020 توکیو بدهند. تعویق یک ساله المپیک در حالی اعلام شد که نظر باخ روی تعویق دو ساله بود اما دولت ژاپن خواست تعویق یک ساله باشد. اتحادیه جهانی کشتی در همان روزهای نخست تعویق المپیک اعلام کرد که مسابقات گزینشی باقی مانده در موعد مقرر در سال 2021 موکول خواهد شد. این در حالی بود که پیش از آن چین به عنوان میزبان گزینشی اول به خاطر اینکه شیوع کرونا از این کشور بود، خیلی زود از میزبانی انصراف داد.

* تلاش قابل تقدیر اتحادیه جهانی برای زنده نگه داشتن امیدها

از همان روزی که المپیک به تعویق افتاد و تمرینات قهرمانان این رشته در سراسر دنیا از سالن‌های ورزشی به خانه، کوه و ساحل منتقل شد، شعار اتحادیه جهانی کشتی «قوی بودن و بازگشت دوباره به کشتی» بود. آنها فیلم‌های انگیزشی زیادی را در صفحه رسمی خود در اینستاگرام آپلود می‌کردند و در همان ابتدا نیز عنوان شد تلاش می‌شود ضمن حذف مسابقات اضافه، رقابت‌های جهانی رده‌های سنی به انجام برسد. اتفاقی که البته در هیچ رده سنی محقق نشد. ابتدا مسابقات نوجوانان جهان و سپس امیدها لغو شدند. نناد لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی کشتی اما اصرار زیادی به برگزاری مسابقه داشت و زادگاهش میزبانی مسابقات جوانان و بزرگسالان جهان را برعهده گرفت.

در ادامه رقابت‌های جوانان نیز لغو شد و با توجه به اینکه لالوویچ و روس‌ها به شدت دنبال برگزاری مسابقات جهانی در سالی که المپیک لغو شد؛ بودند جلسات وبیناری زیادی در این رابطه برگزار شد که البته آمریکایی‌ها به همراه ایران مهمترین اضلاع قدرت بودند که مخالف برگزاری مسابقات جهانی محسوب می‌شدند.

در نهایت بعد از انصراف آمریکا، ژاپن، قزاقستان و چند کشور صاحب کشتی دیگر از حضور در مسابقات جهانی، تلاش اتحادیه جهانی و روس‌ها به اینجا انجامید که به جای مسابقات جهانی، جام جهانی در بلگراد برگزار شود که مسابقات بدون مشکل و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خوبی برگزار شد. ایران که مخالف برگزاری مسابقات جهانی بود، با توجه به اینکه در انتخابات هیئت رئیسه اتحادیه جهانی و همچنین شورای کشتی آسیا حمید سوریان و عباس جدیدی را معرفی کرده بود، دو نماینده در آزاد و دو کشتی گیر در فرنگی به این کشور اعزام کرد.

* چرخه بی‌چرخه!

همه مسابقات کشتی ایران در ماه‌های ابتدایی تعطیلی ورزش، مثل همه رشته‌ها به تعطیلی کشیده شد. این در حالی بود که بحث اصلی کشتی در سال 98، خصوصا بعد از مسابقات جهانی 2019 نورسلطان اجرای چرخه انتخابی تیم ملی بود.

همچنان صحبت در مورد چرخه ادامه داشت و تصور بر این بود که فرصت برای اجرای چرخه وجود خواهد داشت. چرخه انتخابی تیم ملی که توسط انستیتو کشتی تدوین شده بود، باید بعد از برگزاری مسابقات انتخابی استانی، از مسابقات قهرمان کشوری آغاز می‌شد اما زمانی که اتحادیه جهانی از برگزاری قطعی مسابقات جهانی بزرگسالان خبر داد، عملا اجرای چرخه منتقی شد.

* اصرار فدراسیون و ممانعت ستاد مبارزه با کرونا

فدراسیون کشتی می‌خواست برای بازگشت کشتی گیران روی تشک و تامین معیشت آنها لیگ را برگزار کند. چرخه مالی لیگ به گوش شکسته‌ها کمک می‌کرد که در سال کرونا بتوانند تا حدودی کسب درآمد کنند اما کشتی به عنوان رشته پربرخورد، از کمترین شانس برای دریافت مجوز از سوی ستاد مقابله با کرونا و برگزاری مسابقات برخوردار بود. جلسات زیادی در این رابطه برگزار شد، علیرضا دبیر به شدت پیگیر دریافت مجوز بود و حتی کار را از طریق وزارت بهداشت پیش می‌برد.

زمانی که اتحادیه جهانی اعلام کرد مسابقات 2020 را برگزار خواهد کرد، ابتدا مجوز برگزاری اردوی تیم‌های ملی آزاد و فرنگی صادر شد اما به خاطر اختلافاتی که بین سرمربیان و فدراسیون ایجاد شد، آنها ترجیح دادند بعد از اعلام قطعی رقابت‌های جهانی، استارت اردوها را بزنند و در ادامه نیز فدراسیون کشتی و سازمان لیگ در حالی که بیش از هر فدراسیون دیگری مُصر به برگزاری لیگ بودند، توانستند مجوز لازم را از وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا در ورزش بگیرند و لیگ استارت خورد.

کشتی گیران بعد از مدت‌ها تمرین در خانه روی تشک برگشتند و البته آمادگی آنها هرگز خوب نبود، اما کشتی‌گیران خیلی خوش شانس بودند که نه در خلال برگزاری اردوها و نه لیگ برتر، با آسیب دیدگی سنگین مواجه نشدند. آن هم در حالی که سال گذشته حسن یزدانی و علیرضا کریمی در جریان برگزاری لیگ باشگاه‌های جهان با پارگی مینیسک و رباط مواجه شده بودند، یزدانی همان سال گذشته جراحی کرد اما کریمی بعد از آنکه المپیک به تعویق افتاد زانویش را جراحی کرد.

* نمره قبولی فدراسیون در برگزاری لیگ

کشتی جزو اولین رشتههای پربرخورد بود که مجوز برگزاری لیگ را گرفت. مجوز هم در شرایطی صادر شد که مسابقات صرفا در تهران و به صورت متمرکز برگزار شود. از همین رو لیگ کشتی امسال در دو گروه الف و ب در دو رشته آزاد و فرنگی به صورت رفت و برگشت و متمرکز به انجام رسید و در نهایت هر چند رقابت‌ها باکیفیت‌تر از سال‌های گذشته بود، اما در نهایت بازار بزرگ در هر دو رشته آزاد و فرنگی به مقام قهرمانی رسید.

برگزاری لیگ 99 شاید نقطه عطف فدراسیون کشتی بود، کشتی گیران و مربیان زیادی منتظر برگزاری مسابقات بودند تا از این محل کسب درآمد کنند. کرونا نه تنها باعث افت کمی لیگ نشد، بلکه حتی تعداد تیم‌ها نیز بیشتر از سال گذشته بود و برای اولین بار شاهد حضور چند تیم جدید و خوب از جمله استقلال، هیئت کشتی قائمشهر، فولاد اکسین خوزستان و… در لیگ بودیم.

هرچند فینال لیگ برتر آزاد رقم زننده صحنه‌های زشت و ناراحت کننده‌ای بود و استقلال در اعتراض به نداشتن چند کشتی گیرش می‌خواست در فینال حاضر نشود و در نهایت با تهدید دبیر و محمدی به محرومیت کشتی گیران، فینال به انجام رسید؛ اما برگزاری لیگ در این شرایط با کمترین آسیب دیدگی و ابتلا به کرونا، جای تقدیر داشت.

کشتی ,

* خدا حسین نوری را به کشتی برگرداند

خیلی از کشتی گیران در لیگ برتر و در اردوهای ملی به کرونای خفیف مبتلا شدند. گِله اصلی آنها از بدن درد و خستگی بود، اما کار چند نفر به بیمارستان کشیده شد. البته کار بزرگان فرنگی هم به بیمارستان کشیده شد. حمید سوریان دارنده 7 مدال طلای کشتی جهان و المپیک و نایب رئیس فدراسیون کشتی و محمد بنا سرمربی تیم ملی فرنگی در بیمارستان بستری شدند اما حال حسین نوری از همه وخیم‌تر بود. به طوری که بعدها و بعد از بهبود، علیرضا دبیر از شدت بالای درگیری ریه حسین نوری خبر داد و گفت زمانی که می‌خواسته او را از بیمارستان خصوصی به بیمارستان مسیح دانشوری منتقل کند، این کار را با مسئولیت خود انجام داده و پزشک به او گفته احتمال زنده بودن این کشتی گیر جوان، 50-50 است اما خوشبختانه ریه‌های سفید شده مدعی وزن 87 کیلوگرم کشتی ایران، بعد از چند روز بستری در بخش مراقبت‌های ویژه، بهبود یافت و به جمع خانواده‌اش بازگشت. وضعیت حسین نوری به اندازه‌ای حاد بود که خدا او را به کشتی برگرداند.

* 2 مدال برنز ره آورد کشتی ایران از اولین مسابقه رسمی

بعد از آنکه مشخصا دیگر امکان اجرای چرخه به صفر رسید و کشتی نتوانست نه انتخابی‌های استانی و نه قهرمانی کشوری را برگزار کند و امیدی به برگزاری جام تختی نیز در موعد مقرر وجود نداشت، برای اعزام تیم به مسابقات جهانی صربستان (که لغو شد) ابتدا در فاصله یک هفته انتخابی دو وزن 65 و 74 کیلوگرم آزاد به انجام رسید و در ادامه روز 15 آبان کشتی آزاد و فرنگی در سالن 12 هزار نفری آزادی انتخابی تیم ملی را برگزار کردند و قرار بود نفرات برتر به جهانی بلگراد بروند.

در ادامه مسابقات به جام جهانی تبدیل شد که تنها رحمان عموزاد و امیرمحمد یزدانی در کشتی آزاد و حسین نوری و محمدهادی ساروی در کشتی فرنگی برای حضور در این رقابت‌ها انتخاب شدند. در حالی که نظر اولیه کادرفنی اعزام حسن یزدانی و کامران قاسمپور بود، به دلیل حضور آنها در بازار بزرگ این تصمیم عوض شد و در نهایت در آستانه اعزام امیرمحمد یزدانی به دلیل مثبت شدن تست کرونایش سفر به بلگراد را از دست داد. رحمان عموزاد تنها کشتی گیر اعزامی ایران به این رقابت ها بود که 22 تا 30 آذر در صربستان برگزار شد و به مدال برنز رسید. در کشتی فرنگی نیز حسین نوری به مقام پنجم بسنده کرد و ساروی سوم شد.

جام جهانی صربستان اولین مسابقه رسمی کشتی ایران بعد از شیوع کرونا بود که پشت سر گذاشت. پرونده کشتی دنیا در سال 2020 با تنها یک گزینشی المپیک در ابتدای سال و یک جام جهانی در انتهای سال بسته شد.

*وقتی قهرمان المپیک چراغ انتخابی‌ها را روشن کرد

پیش از این قرار بود مسابقات قهرمانی آسیا در ماه‌های پایانی سال 99 برگزار شود اما طبق تقویم جدید، میزبانی این مسابقات همراه با گزینشی آسیایی‌ها به آلماتی واگذار شد که تیم‌های ملی فروردین ماه در آن شرکت خواهند کرد.

کادرفنی تیم ملی آزاد که قبلا اعلام کرده بود نفرات برتر انتخابی قبلی عازم رقابت‌های آسیایی خواهند شد، در روزهای پایانی بهمن در وزن 74 کیلوگرم مسابقه انتخابی درون اردویی بین جمال عبادی و یونس امامی برگزار کرد که امامی برنده شد.

در ادامه در دو وزن المپیکی 57 و 86 کیلوگرم مسابقه انتخابی بین رحمان عموزاد – رضا اطری و حسن یزدانی – کامران قاسمپور به انجام رسید که اطری و یزدانی برنده این انتخابی‌ها شده و به عضویت تیم ملی درآمدند.

وقتی کادرفنی تیم ملی برای حسن یزدانی به عنوان قهرمان جهان و المپیک مسابقه انتخابی گذاشت، طبعا باید حرف علیرضا دبیر و کادرفنی تیم های ملی مبنی بر انتخاب تیم المپیک از فیلتر گزینشی را پذیرفت. هر روز تاکید می‌شود که هیچ کشتی گیری بدون انتخابی به المپیک نمی‌رود.

* انتخاب؛ کلید واژه‌ای پر از جنجال و حاشیه

بعد از اعزام دو تیم منتخب آزاد به جام بین المللی اوکراین و پلیکونه ایتالیا و حضور تیم فرنگی در جام اوکراین، در روزهای پایانی سال لیست نفرات اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا و گزینشی المپیک در هر دو رشته آزاد و فرنگی اعلام شد که تا اینجای کار مصطفی حسین‌خانی نسبت به عدم اعزام به گزینشی المپیک اعتراض کرده است.

پیش از معرفی ملی پوشان اعزامی به آلماتی نیز علیرضا رضایی سرمربی پیشین تیم ملی امید انتقادات تندی را علیه غلامرضا محمدی و کادرفنی تیم ملی مطرح کرده و آنها را به جانبداری از امیرحسین زارع متهم کرد. او نسبت به عدم اعزام امین طاهری به مسابقات قهرمانی آسیا اعتراض داشت، در حالی که طاهری در انتخابی قبلی موفق به شکست امیرحسین زارع شده بود. در حالی که غلامرضا محمدی و کادرش پاسخی به صحبت های رضایی نداده بودند، در روزهای گذشته با وساطت فدراسیون کشتی، علیرضا رضایی و غلامرضا محمدی آشتی داده شدند.

پرونده کشتی در سال 99 در حالی بسته شد که همچنان انتقادات در مورد نحوه انتخاب ملی پوشان برخی اوزان ادامه دارد و برخی نحوه انتخاب را غیرشفاف می‌دانند. این در حالی است که اگر کرونا اجرای چرخه را غیرممکن نمی‌کرد، شاید حرف و حدیث‌ها کمتر از امروز می‌بود. عدم امکان برگزاری مسابقات طبق روال سال‌های گذشته و محدودیت‌های موجود در این رابطه شرایط متفاوتی را در بحث انتخاب ایجاد کرده است.

* از درگذشت هم تیمی‌های جهان پهلوان تا وداع با صدای نوستالژیک کشتی

متاسفانه کشتی در سال 99 تعدادی از بزرگانش را از دست داد که از جمله آنها می‌شود به درگذشت استاد کیومرث ابولملوکی؛ کشتی گیر، مربی، داور و از تأثیرگذارترین نفرات در کشتی نوین ایران، محمدرضا نوایی دارنده مدال برنز جهان، مربی تیم ملی، مدرس و مفسر کشتی و صاحب صدای نوستالژیک کشتی، کوروش علیزاده از مربیان سازنده استان مازندران، خیرالله امیری از پیشکسوتان و همدوره جهان پهلوان تختی، عزیزالله زحمتکش پیشکسوت و داور بین المللی کشتی، رحیم جدی از پیشکسوتان داوری، دارنده سوت طلایی فیلا و داور ممتاز بین المللی، محمد خادم ازغدی دارنده مدال نقره جهان، همدوره جهان پهلوان تختی، مربی اسبق تیم ملی و پدر رسول و امیررضا خادم، ابوالفضل حسین‌پور عضو اسبق تیم ملی و دوست صمیمی جهان پهلوان تختی، ذبیح الاه محمدی مربی سازنده کشتی مازندران اشاره کرد.

در مجموع فدراسیون کشتی در شرایطی به استقبال بهار رفت که مسابقات قهرمانی آسیا و گزینشی المپیک در پیش است. در رشته آزاد در اوزان 65، 74 و 97 کیلوگرم به دنبال کسب سهمیه هستیم و در کشتی فرنگی نیز باید در وزن های 67، 87 و 97 کیلوگرم سهمیه بگیریم که قطعا کسب هر 6 سهمیه مانده در اولین مسابقه گزینشی کار بسیار سختی خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *