دسته‌ها
Uncategorized

چرخابی: فدراسیون باشگاه‌ها را مجبور به فعال کردن آکادمی‌ها کند/ دولت نمی‌تواند از دو جیبش به فوتبال پول بدهد- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی اخبار ورشی 90


حسین چرخابی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی سایت ورزشی 90 در خصوص لغو قانون منع ورود بازیکنان و مربیان خارجی به فوتبال ایران و معضلات و فواید آن اظهار داشت: مسئله‌ای که پیش از هر چیزی باید مشخص شود، این است که هزینه‌های فوتبال ما از کجا می‌آید؟ فوتبال ایران دولتی است و کسانی که این فوتبال و باشگاه‌ها را مدیریت می‌کنند، چون از بودجه دولتی هزینه کرده‌اند، چندان اهمیتی به جذب بازیکن خارجی نمی‌دهند. یعنی نمی‌گویند بازیکنی که جذب می‌کنند، به درد می‌خورد یا نه و از سوی دیگر دلال‌هایی که در فوتبال هستند هم فشار می‌آورند، چون با بازیکن خارجی درصد دلاری می‌گیرند و برای آنها صرفه بیشتری دارد.

وی افزود: اگر شما به فروشگاه بروید و قرار باشد از جیب خودتان خرج کنید، در انتخاب اجناس دقت می‌کنید، اما اگر از جیب خودتان خرج نکنید، شاید دقت لازم را نداشته باشید. مشکل اول فوتبال ما در تمام زمینه‌ها، دولتی بودن آن است. مسائل، مصائب و مشکلات تا زمانی که فوتبال دولتی باشد، همراه ماست. فدراسیون ابتدا باید آیین نامه‌های خود را دست کند و تأکید روی غیر دولتی بودن فوتبال شود. سپس شرکت‌های توانا به لحاظ اقتصادی وارد فوتبال شوند، سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند با یک سیستم درست، درآمدزایی داشته باشند.

سرمربی پیشین سپاهان تأکید: می‌گوییم فوتبال‌مان حرفه‌ای است، اما تعریف از حرفه‌ای چیست؟ حرفه‌ای بودن یعنی شغل و حرفه فوتبال باشد و باشگاه، از این حرفه درآمدزایی کند، اما اکنون کدام یک از باشگاه‌های ما درآمدزا هستند؟ حتی تراکتور که جزو خصوصی‌ها و پر هوادارهاست، آیا درآمدی دارد؟ سایر باشگاه‌ها هم که دولتی هستند و تکلیف‌شان مشخص است.  پس نگوییم فوتبال ما حرفه‌ای است، چون هنوز آماتور هستیم و دلیل آن هم به دولتی بودن فوتبال باز می‌گردد.

چرخابی با اشاره به پرداخت نشدن حق پخش تلویزیونی گفت: می‌گویند تلویزیون حق پخش نمی‌دهد، اما من حق می‌دهم که این کار را انجام ندهند. چرا دولت باید از دو جیب به باشگاه‌ها کمک کند و به آنها پول بدهد؟ اگر باشگاه‌ها خصوصی شوند، حق با باشگاه‌هاست و مالک باشگاه می‌تواند بگوید باشگاه برای من است و حق پخش آن را هم در اختیار دارم، پس می‌تواند ادعای حق پخش کند، اما باشگاه‌های دولتی هم این شرایط را دارند وقتی دست‌شان در جیب دولت است؟

وی با بازگشت به موضوع جذب بازیکنان خارجی، اظهار داشت: اگر باشگاه برای من باشد و سرمایه‌گذار خودم باشم، نه دولت، آن زمان می‌دانم کدام بازیکن خارجی به درد من می‌خورد یا نمی‌خورد. دیگر آن زمان چشم بسته بازیکن نمی‌آورم و هیچ کدام از این مشکلات که باشگاه‌های ما با آن روبه‌رو هستند، وجود ندارد.

سرمربی سابق تیم‌های اصفهانی ذوب‌آهن، پلی‌اکریل، سپاهان و سپاهان نوین یادآور شد: تمام مسائلی که مطرح می‌شود از جمله جذب بازیکنان خارجی با کیفیت و ملی‌پوش، اجازه جذب بازیکن خارجی به باشگاه‌هایی که پرونده‌ای ندارند، تشکیل صندوق در سازمان لیگ و… خوب است، اما بازهم تمام این اتفاقات در فوتبال دولتی رقم می‌خورد، نه فوتبال خصوصی. شاید یکسری قوانین هم در برخی کشورها وضع شود که مثلا 5 بازیکن خارجی بیشتر جذب نکنند یا دروازه‌بان خارجی جذب نشود؛ از این نوع قوانین همه جا وجود دارد، اما اینکه چه بازیکنی وارد شود، در نهایت به عهده باشگاه‌هاست.

چرخابی در خصوص مطرح شدن این قانون از سوی فدراسیون فوتبال که باشگاه‌های خواهان بازیکن و مربی خارجی باید 10 درصد ارزش نفرات مدنظر را به فدراسیون فوتبال بدهند تا این پول صرف استعدادیابی در مناطق محروم شود، گفت: با شرایطی که امروز باشگاه‌های ما دارند، باید این پول صرف آکادمی خود باشگاه‌ها شود. یعنی فدراسیون باشگاه‌ها را مجبور کند که آکادمی فعال داشته باشند و 10 درصد ارزش بازیکنان و مربیان خود را در آکادمی هزینه کنند. این پول باید در آکادمی باشگاه‌ها هزینه شود، چون بسیاری از مربیان آکادمی‌ها در باشگاه‌ها، ممکن است هنوز طلبکار باشند. در کشورمان این همه استعداد خوب داریم و این هزینه‌ها نیز برای استعدادهای خودمان صورت می‌گیرد که آینده فوتبال‌مان را تضمین می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *