دسته‌ها
Uncategorized

پزشک معالج قنبری: اگر این آمادگی بدنی را نداشت، 4-5 روز پیش فوت می‌کرد/ وضعیت او به پایداری رسیده است- اخبار کشتی و وزنه برداری – اخبار ورزشی اخبار ورشی 90


دکتر شاپور یاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی سایت ورزشی 90 در خصوص وضعیت فریدون قنبری که اکنون در بیمارستان امام حسین (ع) کرمانشاه بستری است اظهار داشت: هر روز فریدون قنبری را برای شست و شوی ترشحات پانکراس (لوزالمعده) به اتاق عمل می‌بریم. بیمار دچار پانکراتیت شده و از نظر پاتولوژی نوع شدید آن پانکراتیت نکروزان است که متأسفانه بیمار ما در این وضعیت است. نسبت به دو روز گذشته وضعیتش به پایداری رسیده و برای اینکه بی قرار نشود، با آرامبخش خوابانده می‌شود.

وی در مورد اینکه چرا قنبری به این وضعیت دچار شده، تأکید کرد: معمولا سنگ صفرا و مجاری صفراوی بی علامت است و بیمار هم مراجعه نمی‌کند. معمولاً بیماری را هم که علامت ندارد، جراحی نمی‌کنند. پانکراس عفونی نیست، بلکه سیستم دفاعی خود بدن باعث می‌شود که یک سری آنزیم‌هایی که در هضم مواد غذایی دخیل هستند، آن آنزیم‌ها بافت پانکراس را تخریب کنند و بیمار با درد شدید شکمی مراجعه می‌کند.

این جراح عمومی با اشاره به اینکه پانکراتیت نکروزان 50 درصد مرگ و میر دارد، گفت: متأسفانه میزان مرگ در این بیماری زیاد است. معمولاً از هر دو نفر، یک نفر جانش را از دست می‌دهد. البته تعداد افرادی هم که به پانکراتیت نکروزان مبتلا می‌شوند، خیلی اندک است. در تمام این سال‌ها شاید فریدون قنبری سومین نفری باشد که می‌بینم به این عارضه دچار شده، معمولاً پانکراتیت‌ها نوع خفیف و متوسط هستند.

دکتر یاسمی تصریح کرد: علائم حیاتی بیمار ثابت شده، یعنی می‌توانم بگویم نه بدتر و نه بهتر شده است. همه چیز بستگی به روزهای آینده دارد و گاهی به صورت ناگهانی وضعیت بیمار بد می‌شود و ما شاهد اختلال چند ارگانی می‌شویم. به این دلیل که آنزیم وارد خون شده، عملکرد سایر ارگان‌های بدن تحت الشعاع قرار می‌گیرد. البته آزمایش خون اخیر فریدون قنبری قابل قبول بوده و امیدوار هستیم با همین روال پیش برود.

«اگر فریدون قنبری این آمادگی بدنی را نداشت، 4-5 روز پیش فوت کرده بود» این پزشک با اعلام این مطلب در خاتمه گفت: من از تمام اساتید و همکارانم در این زمینه مشورت می‌گیرم و تا امروز همه پیگیری‌ها نشان داده کارهایی که باید برای این بیمار انجام می‌شد، تماما انجام شده است. هیچ کم کاری‌ نبوده و امیدمان به خداست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *