دسته‌ها
Uncategorized

پاسخ صالحی‌امیری به دو سؤال مهم؛ چرا کمیته ملی المپیک وارد ماجرای فوتبال شد؟/ دوباره نامزد انتخابات می‌شوید؟- اخبار رشته های ورزشی – اخبار ورزشی اخبار ورشی 90


 محیا شهسواری-  سیدرضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در آستانه سال جدید در گفت‌و‌گوی تفصیلی با سایت ورزشی 90 درخصوص ورزش ایران در سال 99 و مهم ترین برنامه کمیته در سال 1400 مطالبی را بیان کرد و در این مصاحبه به دو سوال مهم پاسخ داد که به شرح زیر است:

اخبار ورشی 90: سال 99 چگونه گذشت؟

در ابتدا این نکته را یادآوری می‌کنم که باید قدردان اصحاب رسانه باشیم و آنها رکن چهارم ورزش هستند و بدون آنها تلاش مجموعه ورزش را نمی‌توانیم به مردم گزارش کنیم. سال 99 گذشت و سال سختی بود. کرونا برای ملت هم تهدید بود و هم فرصت. تهدید بود به دلیل اینکه ترس، دغدغه و نا امنی را برای جامعه آورد و جان عزیزان زیادی را گرفت. سفره‌های زیادی لاغر شدند و انسان‌های زیادی بیکار شدند.

کرونا فرصت بود از این بابت که دل‌ها نزدیک شد و خداجویی و همدردی بیشتر شد و انسان‌ها تلاش کردند به فکر یکدیگر باشند و جنبش بزرگ کمک مومنانه شکل گرفت. اینها فرصت‌هایی بود که کرونا ایجاد کرد. امیدوارم به حق صاحب این ماه یعنی حضرت ولیعصر (عج) و در آستانه نیمه شعبان شاهد باشیم این ویروس از کشور رخت  بربندد و یکبار دیگر کام ملت را شیرین و لب مردم را خندان ببینیم.

سال 99 برای ما سال شلوغی بود. در بهار به خاطر کرونا دچار یک شوک اولیه شدیم و زمین گیر شدیم. در تابستان به فکر افتادیم  برای اینکه از رقبا عقب نیفتیم آمادگی‌های جسمانی را برای ورزشکاران داشته باشیم و برای  قهرمانان تجهیزات خریداری شد و محیط‌هایی برای آنها در نظر گرفته شد تا یک نوع آمادگی بدنی انفرادی داشته باشند. از مهر رویدادهای جمعی با مجوز ستاد کرونا آغاز شد و اعزام‌ها به خارج از کشور نیز انجام شد.

 کاراته در ترکیه بود. بسکتبال اعزام دارد. کشتی چند اعزام داشته و باز هم دارد. تکواندو، ژیمناستیک و سایر رشته‌ها نیز اعزام‌ها را دنبال می‌کنند. اگر آمادگی ایجاد نمی‌کردیم از رقبا عقب می‌ماندیم. 1400 سال سختی برای ورزش و سال زیبایی برای ملت است. چرا سخت چون باید تمام ظرفیت وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌ها برای 6 رویداد پیش رو گرفته شود. ارزیابی ما در ستاد عالی و ستاد کمیته به ریاست سجادی این است که مجموعه کاروان‌های 6 گانه ما در 1400 در توکیو، ترکیه و چین و … خواهیم درخشید. امیدوارم بتوانیم سال پر درخششی برای شیرین کردن کام ملت داشته باشیم.

سجادی آخرین وضعیت کاروان را اعلام کرد و همه برنامه‌ها طبق جدول در حال طی شدن است. در کنار کاروان قهرمانی، کاروان فرهنگی را داریم که 10 نهاد و دستگاه در آن همکاری دارند از جمله سازمان میراث فرهنگی، ارتباطات، وزارت کشور، بنیاد فارابی، وزارت ارشاد، شهرداری  و …. اما نکته مهم این است که بنا داریم درخششی از فرهنگ ایرانی را در توکیو برای 206 کاروان و چند میلیون توریست‌ها به نمایش بگذاریم. سازمان میراث فرهنگی با صنایع دستی، معاونت هنری وزارت ارشاد با اعزام گروه‌های هنری و سازمان سینمایی با زیرنویس کردن فیلم‌ها و سازمان فرهنگ و ارتباطات با نمایشگاه‌های فرهنگی و تهیه لوگوهای فرهنگی در کنار کاروان ایران خواهند بود. در مجموع در توکیو ظرفیت جدیدی را برای کاروان ستارگان ایران زمین به نمایش می‌گذاریم.

کمیته ملی المپیک ایران ,

اخبار ورشی 90: آیا پیش‌بینی در خصوص عملکرد کاروان دارید؟

تلاش دارم در حوزه فنی مداخله نکنم و تمایل دارم آن را از سجادی بپرسید. اما در جلسه‌ای که با سجادی داشتم در مجموع پیش‌بینی مثبتی از عملکرد  کاروان دارد و معتقد بود عملکرد این دوره قطعا از دوره قبل بهتر است اما نیازمند این است که سهمیه‌ها تکمیل شود. تا الان 52 سهمیه داریم و پیش‌بینی می‌کنیم حداقل 10 و حداکثر 18 سهمیه  دیگر بگیریم که به 70 سهمیه برسد. در آن زمان تعداد سهمیه‌ها در کسب نتیجه به ما کمک خواهد کرد به همین دلیل امروز بر اساس بررسی کاروان خود و رقبا ارزیابی ستاد عالی و ستاد عملیاتی در کمیته، مثبت است اما اینکه چه میزانی کسب سکو کنیم نیازمند تکمیل سهمیه و ارزیابی رقبا است.

 اخبار ورشی 90: آخرین تصمیمی که از سوی IOC در خصوص برگزاری المپیک گرفته شده است، چیست؟

 در مجمع سه روزه که روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه هفته گذشته برگزار شد تقریبا همه مدیران ارشد کمیته بین‌المللی المپیک ارائه برنامه کردند و کمیته بین المللی المپیک اجرای برنامه را قطعی تلقی کرده و به 206  کشور اعلام کرده که آمادگی لازم را برای حضور داشته باشند. مکانسیم حضور در المپیک از سوی IOC سه وضعیت دارد. اول وضعیت قرمز که بر اساس آن ورزشکاران دو هفته قبل از مسابقات اعزام می‌شوند و مسابقات بدون تماشاگر است و مسابقات از طریق شبکه‌های تلویزیونی پیگیری می‌شود اما اصل رویداد برگزار می‌شود.

در شرایط نارنجی و زرد کاروان اعزام می‌شود تست‌های لازم انجام و واکسیناسیون صورت می‌گیرد. در مجمع IOC که هفته آخر سال 99 برگزار شد چین رسما اعلام کرد آمادگی دارد به طور رایگان واکسن را  به همه کشورهایی که اعزام دارند، بدهد. خود کمیته بین‌المللی المپیک هم اعلام کرد آمادگی داریم دو برابر ظرفیت قهرمانان واکسن بدهیم در این شرایط پیش‌بینی این است که همه ورزشکاران با واکسن وارد شوند و دغدغه قرنطینه وجود نخواهد داشت و تستPCR گرفته می‌شود و تردد خارج از دهکده وجود ندارد تا  ارتباطات با فضاهای عمومی را به حداقل برسانند. وضعت سوم وضعیت سفید است که تماشاگران و حاضران واکسن زدند و تست می‌دهند در این شرایط المپیک به صورت عادی برگزار می‌شود.  بر اساس ارزیابی‌ها مطمئن هستیم  که المپیک برگزار می‌شود لذا با آمادگی حداکثری وارد این فضا می‌شویم.

کمیته ملی المپیک ایران ,

اخبار ورشی 90: حضور در 6 رویداد در سال 1400 متحمل هزینه زیادی در بخش ارزی است. چه مقدار از این هزینه تامین شده است؟

ارزیابی ما بر اساس مطالعات دقیق برای سال 1400 حدود 2 تا 2.5 میلیون دلار در بخش ارزی است 1.2 تا 1.5 میلیون دلار برای المپیک توکیو و یک میلیون دلار برای  5 رویداد دیگر لازم است. 70 میلیارد تومان نیز هزینه ریالی شامل حمل و نقل، تغذیه، لباس و سایر هزینه‌ها است. پیش‌بینی کردیم در سال آینده 50 میلیارد تومان کمک مستقیم به فدراسیون‌ها داشته باشیم. در سال 1400 شاخص گذاری برای تخصیص منابع به کل فدراسیون‌ها تعیین شده است که در آن کشتی بالاترین امتیاز را به عنوان ورزش کشور دارد و بعد از آن وزنه‌برداری، تکواندو، تیراندازی، کاراته و شمشیربازی قرار دارند و بالاترین امتیازها را دارند و در دسته اول هستند.

در دسته دوم والبیال، بسکتبال و رشته‌هایی که آسیایی هستند، قرار دارند و در دسته سوم فدراسیون‌هایی قرار دارند که کمک گیرنده هستند. مانند ناشنوایان، کارگری، دانشجویی، دانش‌آموزی هستند که اینها حمایتی هستند. در مجموع ما در سال بعد پیش‌بینی کردیم 50 میلیارد تومان کمک مستقیم و 70 میلیارد تومان کمک غیر مستقیم به مجموع فدراسیون‌ها داشته باشیم.

ما در سال 99 برای فدراسیون‌ها متعهد به پرداخت 30 میلیارد تومان بودیم اما چون اعزامی نداشتیم، هزینه‌های آن را به صورت مستقیم که 20 میلیارد تومان بود به فدراسیون‌ها کمک کردیم . در مجموع 50 میلیارد تومان پرداختی به فدراسیون‌ها داشتیم. آخرین پرداختی ما نیز شب عید بود. هزینه بلیط هواپیما برای اعزام تیم‌ها را نیز تقبل کردیم. کاراته، کشتی، بسکتبال، ژیمناستیک، دوومیدانی، سه گانه و تکواندو و هر فدراسیونی که اعزام به رویداد جهانی داشت، آن را تقبل کردیم. این رقم حدوداً 2.5 میلیارد تومان بود.

اخبار ورشی 90: در ازای این حمایت‌ها آیا فدراسیون‌ها متعهد هستند اگر به دلیل ضعف مدیریتی نتیجه نگرفتند، پاسخگوی این هزینه‌ها باشند؟

اول اینکه باید بگویم سیاست‌گذاری در قالب ستاد عالی بازی‌ها صورت می‌گیرد. دوم اینکه وظیفه کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش حمایت است اما پاسخگویی بر عهده فدراسیون‌ها است. فدراسیون‌ها در مقابل قهرمانان، کاروان و اعزام مسئولیت قبول کردند و باید پاسخگوی عملکرد باشند. ما قدم به قدم مسئولیت نظارتی خود را انجام می‌دهیم. هر هفته جلسات به صورت ثابت در کمیته برگزار می‌شود یا ما از اردوها بازدید می‌کنیم.

 در سال 99 به 43 فدراسیون سرکشی کردیم و همه فدراسیون‌ها با تیم سرپرستی کاروان برای بررسی نقاط ضعف و قوت جلسه داشتند. ما در سال گذشته دو سیستم نظارتی داشتیم یا ما همراه اعضای هیئت اجرایی و کادر سرپرستی بازدید داشتیم یا آنها دعوت شدند. مکانیسم نظارتی را اعمال کردیم اما فدراسیون‌ها باید مسئولیت پاسخگویی  به عملکرد خود را بپذیرند. تلاشیم کردیم آنچه در توان ما بود  در سال سخت کرونایی که همه ملت در رنج بودند و بودجه کشور دستخوش حوادث و فروش نفت محدود شده بود، انجام دهیم و حداکثر حمایت را داشتیم.

کمیته ملی المپیک ایران ,

اخبار ورشی 90: در سفر اخیر خود به اصفهان وضعیت سهراب مرادی را چگونه ارزیابی کردید؟

خوشحالم که سهراب روحیه خوبی دارد و اعتماد به نفس وی برای سکوی المپیک کاملا محسوس بود. دوم نجابت وی بود که چراغ خاموش تمام وقت در حال تمرین است. مرادی در سفر اصفهان به من گفت وی در تمرینات اوزان لازم برای سکو را تامین کرده و دغدغه‌ای در این خصوص نداریم، فقط باید دعا کنیم که در این چند ماه وی با همین روحیه و توان در المپیک حاضر شود البته ما چالش کسب سهمیه را در پیش داریم. برای کسب سهمیه یک رویداد لغو شد و فقط یک مسابقه را داریم و تنها شانس وی در ازبکستان است. وی حتما باید کسب سهمیه کند در غیر اینصورت دچار چالش خواهیم شد.

اخبار ورشی 90: بهترین و بدترین اتفاقات ورزشی در سال 99 از نظر شما چه بود؟

کسب سهمیه‌هایی که از 98 آغاز شده بود برای ما بسیار شیرین بود و تلخ‌ترین آن شیوع کرونا بود که جان انسان‌ها را گرفت و ما را غمگین کرد. اما باور دارم آنچه برای من یک اصل است، وحدت، همدلی و انسجام در جامعه ورزش به عنوان بزرگترین خبر خوش است و معتقدم این دوره چهارساله می‌تواند یک الگو را برای مدیران بعدی ورزش بگذارد و نشان داد که می‌شود با همدلی از حواشی پرهیز کرد.

 اخبار ورشی 90: در بحث عدم میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا و مقدمات جام‌جهانی ورود کردید و با انتقاداتی همراه بود که نباید به عنوان رئیس کمیته ظریف را وارد موضوع می‌کردید. 

می دانید که کمیته بین‌المللی المپیک و فیفا دو سازمان مستقل هستند که رابطه قوی ندارند ولی سال 2020 اتفاق خوبی افتاد و اینفانتینو عضو هیئت اجرایی IOC شد و به نوعی همکاری مشترک را آغاز کردند. اما کمیته بین المللی المپیک به NOCها توصیه می‌کند وارد مناقشه‌های فوتبال نشوند. از نظر سازمانی ما وظیفه‌ای در قبال فوتبال نداریم چون عضو  مجمع نیستیم آنچه انجام دادیم وظیفه ملی و اخلاقی ما بود. یعنی اگر ما در حوزه فوتبال مداخله نکنیم از سیاست رسمی کمیته بین المللی  تبعیت کردیم.

در خصوص اتفاقی که افتاد دو مرحله حضور داشتیم، اول اساسنامه و انتخابات بود و من و سلطانی‌فر یک انگیزه را دنبال می‌کردیم و خط قرمز ما تعلیق فوتبال بود، چرا که یک ملت مدیران خود را نمی‌بخشند اگر فوتبال که تنها کانون شادی مردم‌ است تعطیل شود. در سلب میزبانی مقدماتی جام جهانی باز هم‌ تاکید می‌کنم تصمیم سیاسی غلط در جهت تخریب منافع ایران بود. معتقدم این اقدام یک پازل از فشار دشمنان در تحریم سیاسی، اقتصادی و ورزشی است. آنها در خلا یک ساله مدیریت فدراسیون سو استفاده کردند و با کمک برخی کشورها و اشخاص تصمیماتی گرفتند که مغایر همه اصول انسانی و اخلاقی در فوتبال است.

ایران مشکلی در برگزاری رویداد ندارد چنانچه پیش از این هم کشورهای زیادی در ایران مسابقه دادند. وقتی با این مسئله مواجه شدیم به لحاظ زمان اعلام دو سه روز قبل از انتخابات بود. جلساتی برگزار کردیم که چگونه می‌توانیم نسبت به این اتقاق با هدف بازگشت میزبانی ایران عکس‌العمل لازم را داشته باشیم. جمع بندی شد وزارت خارجه می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. سلطانی‌فر و عزیزی خادم با ظریف صحبت و من با وی ملاقات کردم و جلسانی با حضور خطیب‌زاده معاون وی داشتیم و تقسیم کار شد. قرار شد وزارت خارجه با وزرای مربوطه صحبت و از طریق سفارتخانه‌ها این موضوع را دنبال کنند، قرار شد کمیته ملی المپیک به شورای المپیک آسیا و IOC اعتراض کند و سلطانی‌فر با اینفانتینو مکاتبه و مراتب اعتراض را اعلام کند که این کارها انجام شد. همچنین قرار شد فدراسیون فوتبال تقاضای ملاقات اضطراری با اینفانتینو و فوتبال آسیا انجام دهد و با مذاکره و از نزدیک آنها را قانع کنند.

اینکه چه نتایج دارد باید منتظر ماند. من بدبین نیستم و این تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا فاقد منطق و اخلاق حرفه‌ای و کاملا سیاسی است و پیامدهای بدی برای AFC دارد. در مورد اینکه آیا می‌شد قبل از این اقدام کرد باید بگویم بله ولی من به عنوان رئیس کمیته در هیچ یک از فرآیندهای فوتبال قرار نمی‌گرفتم‌، چون عضو مجمع نبودم و فدراسیون فوتبال خود را ملزم به ارائه گزارش نمی‌دانست.

من نسبت به 51 فدراسیون احساس مسئولیت دارم و مسئولیت می‌پذیرم و حمایت حداکثری را در عرضه بین الملل دارم و داشتم که نمونه‌های آن در جودو، شطرنج و کشتی دیدید. از یک طرف فدراسیون فوتبال می‌گوید کمیته عضو مجمع نباشد و از یک طرف می‌گویند باید به ما کمک کنند. حالا که به ما مراجعه کردند این یعنی پارادوکس.

کمیته ملی المپیک ایران ,

 اخبار ورشی 90: آیا این مراجعه به مورد سلب میزبانی از ایران بر می‌گردد؟ 

بله اخیرا به ما مراجعه کردند. البته عزیزی خادم قول داده عضویت ما را در مجمع اصلاح کند. ما اطلاعی از فرآیند داخلی فوتبال نداریم و هیچ گزارش مستندی از فوتبال در هیچ حوزه‌ای به کمیته ارائه نشده است. این میزان فعالیت ما به خاطر منابع ملی است.

 اخبار ورشی 90: چرا ظریف به عنوان وزیر امور خارجه با اینفانتینو مکاتبه کرد چرا وزارت ورزش یا فدراسیون فوتبال این کار را انجام نداد؟ 

این جمع بندی در جلسه مشترک چهارجانبه وزارت امور خارجه، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون فوتبال انجام شد. ما نه مسئولیتی در فوتبال داریم و نه اینکه آنها تا کنون از ما تقاضایی داشتند. عدم‌ حضور ما نیز طبیعی است. سوال رسانه‌ها این است که چرا ما زودتر موضع گیری نکردیم که من باید بگویم ما از موضوع بی اطلاع بودیم و موقعی که مطلع شدیم با رئیس فدراسیون جلسه گذاشتیم و گفتیم‌ چه کمکی از دست ما بر می‌آید.

اگر عضو مجمع بودیم، می‌توانستیم با شیخ سلمان و اینفانتینو مکاتبه و اعتراض کنیم. ما به عنوان یک نهاد بین المللی به نهاد بین المللی خودمان یعنی شورای المپیک آسیا و کمیته بین المللی المپیک نامه زدیم.

 اخبار ورشی 90: کرسی‌هایی هم که داریم عملا بی استفاده است؟ 

این آمادگی را داریم تا 450 کرسی غیرموثر خود را اهدا کنیم و  در عوض آن 50 کرسی موثر بگیریم. از 10 کرسی ما 9 کرسی موثر نیست. کرسی اثر بخش کرسی‌ای است که حق رای داشته باشد و در تصمیم گیری دخالت داشته باشد.

 اخبار ورشی 90: با توجه به عملکرد خود و اقبالی که فدراسیون‌ها به عملکرد شما دارند، برای حضور در دوره بعدی کمیته تصمیمی گرفته‌اید؟

بنای من تلاش برای ابقای صندلی نیست اما تصمیم خود را در شرایط دیگری اعلام می‌کنم. باید مجموع شرایط را مطالعه کنم و بر اساس آن تصمیم بگیرم. برای ماندن در این کرسی تلاش نمی‌کنم چون دلیلی برای این کار نمی‌بینم. در دوره قبل برای حضور در کمیته شخصاً تلاش نکردم مگر آنکه تقاضایی در این خصوص صورت گرفت.

برنامه 15 گانه‌ای تعریف کردم و نسبت به جامعه ورزش تلاش می‌کنم تا آن را به نتیجه برسانم، در آن شرایط قطعاً به صورت رسمی اعلام می‌کنم آمادگی حضور در دوره بعدی کمیته را دارم یا خیر. الان باور دارم برای ماندن در این صندلی تلاشی انجام نمی‌دهم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *