دسته‌ها
Uncategorized

میراسماعیلی؛ تهدید به مرگ شدم!


خبرورزشی/ حسن صفوی؛ تعلیق جودوی ایران این روز‌ها شاید یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان ورزش ایران است. مسئولان کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و جوانان و مسئولان فدراسیون جودو این روز‌ها در جلسات مکرر برای حضور در دادگاه بین‌المللی CAS مدارک و اسناد را آماده می‌کنند. آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون می‌خواهد سایه تعلیق را هم از سر جودو رد کند، حتی رشوه و تهدید به مرگ هم باعث نشد تا از کار دست بکشد، اما رئیس فدراسیون جودو مدعی است که او به مردم و کشورش وفادار است و هیچ تهدیدی حتی مرگ کار‌ساز نیست.

آقای میراسماعیلی از جلسه رئیس کمیته ملی المپیک در فدراسیون جودو برایمان بگویید.
حضور آقای صالحی‌امیری در فدراسیون جودو دلگرمی برای مسئولان فدراسیون جودو و اهالی این رشته بود. به نوعی سال‌هاست که این کار انجام نمی‌شد و این یک رویه مناسبی بود. حضور رئیس کمیته ملی المپیک در فدراسیون جودو برای ما خیلی ارزشمند بود. برخی پیشکسوتان، رؤسای هیئت‌ها و مسئولان فدراسیون در این دیدار حضور داشتند و دقایقی را با رئیس کمیته ملی المپیک گفتگو کردند.

در دیدار خصوصی شما با صالحی‌امیری در فدراسیون درباره مسائل جودو و رفع تعلیق هم صحبت کردید؟
بله، یک دیدار عمومی با حضور رسانه‌ها بود و بعد هم ملاقات خصوصی که درباره مسائل این روز‌های جودو و دادگاه بین‌المللی CAS صحبت کردیم. مسئولان کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون جودو از سال قبل رایزنی‌ها را شروع کردند و حتی دیدار‌هایی با مسئولان IOC داشتند. کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و جوانان و ما در فدراسیون جودو هماهنگی‌هایی داشتیم که جزو معدود کار‌هایی است که به صورت واحد انجام دادیم. در واقع این اتفاقات نشان می‌دهد که هیچ شکافی بین این مجموعه‌ها وجود ندارد.

لایحه دفاعیه در دادگاه بین‌المللی CAS با مشورت مسئولان ورزش نوشته شده؟
بله، با مشورت مسئولان ورزش و وکلای مشخص شده لایحه به صورت کاملاً هماهنگ شده تنظیم و نوشته شده است. هفته پیش جلسه ۴ ساعته‌ای با مهدی علی‌نژاد و وکیل پرونده داشتیم. در این جلسه ۴ ساعته نظرات مسئولان وزارت ورزش و مسائل ضروری در پرونده را در لایحه آوردیم. جلسه‌ای در این هفته با شاهدان پرونده با حضور وکیل پرونده داریم، برای تکمیل نهایی لایحه پرونده، ما در حضور صالحی‌امیری، پیشکسوتان و مسئولان فدراسیون جودو درد دل‌هایی داشتیم تا جامعه جودو و ورزش بدانند که ما با سیلی صورت خودمان را سرخ نگه داشتیم.

اگر ممکن است شفاف‌تر در این رابطه صحبت کنید.
همه می‌دانند اگر این تعلیق قطعی شود، سیلی که ما خوردیم به خاطر کشورمان و چارچوب‌های نظام بوده است. طبیعتاً ما هم انتظار داریم در داخل کشور حمایت شویم چراکه سعی ما برای استفاده از تعلیق به عنوان فرصت بوده تا زیر ساخت‌ها را آماده‌تر کنیم، توجه به پایه‌ها و جمعیت آماری جودو در این مدت مد نظر ما بود. در این مدت سعی ما بر این بود که شرایط خوبی را در داخل برای جودو فراهم کنیم، اما واقعاً هنوز از لحاظ بودجه‌ای شرایط خوبی نداشتیم. فدراسیون جودو ۶۵ درصد از بودجه ۳ میلیاردی اش را گرفته است. ما سال قبل تلاش‌های زیادی کردیم همان خانه کشتی صورت‌جلسه شده را تحویل بگیریم، اما این کار انجام نشد. کلاس‌های آموزشی در ورزشگاه شهید افراسیابی برگزار می‌شود. خانه جودو نداریم. جودو در ایران مثل بقیه رشته‌ها نیست، به همین دلیل بودجه ما کم است. اسپانسر‌ها با یک شرایط سخت می‌آیند. با این همه تبلیغات منفی که سال قبل شبکه‌های معاند علیه ما داشتند؛ انتظار داشتیم در داخل کشور بیشتر از ما حمایت شود، اما نشد. ما از بیرون کشور سیلی خوردیم و انتظار حمایت داشتیم.

بعد از دادگاه CAS احتمال دارد جودوی ایران روز‌های خوبی را تجربه کند؟
واقعاً از سال قبل تا حالاما روز‌های سختی داشتیم، از جانم و خانواده‌ام برای جودوی ایران مایه گذاشته‌ام، چون عاشق جودو هستم. سعی ما بر این بوده هر چه در توان داریم برای همبستگی جودو بگذاریم تا شرایط را برای نتیجه در سال‌های آینده فراهم کنیم. حالا یک گروه هستیم که تلاش می‌کنیم تعلیق جودو رفع شود. در این مدت شبکه‌های معاند خیلی علیه من تبلیغات منفی کردند و متأسفانه بعضی‌ها در داخل با آن‌ها همکاری کردند.

درست است شما را تهدید به مرگ کرده‌اند. آیا این موضوع ربطی به فدراسیون جهانی جودو دارد؟
بله، چند وقت قبل در فضای مجازی و با پیامک تهدید به مرگ شدم، اما وقتی این تهدید‌ها جواب نداد سعی کردند از در دوستی وارد شوند و پیشنهاد رشوه زیادی را به من دادند تا از مواضع خودم عقب بکشم و به نوعی شرایط را برای آن‌ها مهیا کنم. این کار فداسیون جهانی نبود و توسط افرادی است که همیشه علیه نظام بوده‌اند. خدا را شکر همه می‌دانند که میراسماعیلی سرباز کشورش بوده و هست. به نوعی بالاترین عدالت برای من اخلاق بوده و من همیشه عرق به کشورم را با همه وجود نشان داده‌ام. این موضوع را همه ورزشکاران و جودوکاران بدانند که من به کشورم و مردم عزیز ایران وفادار هستم. نه پول و نه تهدید نمی‌تواند به هیچ عنوان نظرم را عوض کند و با همه قدرت پای این پرونده می‌مانم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *