دسته‌ها
Uncategorized

شکایت دوباره به CAS در ماجرای جودو؛ ایجاد چالش برای دولت و وزارت ورزش آینده- اخبار رزمی – اخبار ورزشی اخبار ورشی 90


به گزارش خبرنگار ورزشی سایت ورزشی 90، پس از تعلیق دوباره و چهار ساله از سوی فدراسیون جهانی جودو، روز 26 اردیبهشت‌ماه فدراسیون جودو برای بار دوم به دادگاه حکمیت ورزش (CAS) شکایت کرد. 

بعد از تعلیق نامحدود ابتدایی ایران از سوی فدراسیون جهانی جودو، در آبان ماه سال 98 فدراسیون کشورمان برای اولین به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کرد. شکایتی که پروسه طولانی و 16 ماهه را به دنبال داشت و در نهایت دادگاه CAS با برداشتن تعلیق نامحدود در اسفندماه سال 99، دوباره پرونده را به فدراسیون جهانی (IJF) ارسال کرد و در واقع ما را به نقطه ابتدایی این اختلاف که پس از پایان مسابقات جهانی ژاپن آغاز شده بود، بازگرداند. 

دیری نگذشت که شادی جامعه جودو کشورمان با محرومیت دوباره و این بار 28 ماهه از سوی فدراسیون جهانی به پایان رسید و این بار یأسی بزرگتر جامعه جودو کشور را در بر گرفت. یأسی که باعث شده بسیاری از افراد برای ادامه فعالیت در این ورزش با تردید مواجه باشند.

درباره شکایت دوم ایران به CAS حرف‌وحدیث‌های زیادی مطرح شده و بسیاری از اهالی فن و کارشناسان حقوقی بر این باور هستند که اتفاق جدیدی رخ نخواهد داد و محرومیت ایران تا 26 شهریور سال 1402 پابرجا خواهد ماند. اینکه چرا مسئولان ورزش ایران تصمیم گرفته‌اند دوباره پرونده را به دادگاه حکمیت ورزش ببرند، سؤالات و ابهامات زیادی را در پی داشته است. به نظر می‌رسد شکایت دوباره به CAS تنها حرکتی برای خالی نبودن عریضه بوده اما این کار تبعاتی خواهد داشت.

از جمله تبعاتی که به آن اشاره شد باید به هزینه دوباره چند هزار دلار یا یورویی در شرایط سخت اقتصادی کشور اشاره کرد. بررسی پرونده‌ها در دادگاه حکمیت ورزش چند ماه طول می‌کشد و با این شرایط، این شکایت، دولت و وزارت ورزش و جوانان آینده را در شروع کار با چالشی بزرگ مواجه خواهد کرد. چالشی که دغدغه‌ای برای مسئولان دولت و وزارت ورزش آینده و میراثی به جا مانده از دولت دوازدهم خواهد بود که تبعات آن در هر شرایطی گریبان وزارت ورزش بعدی را خواهد گرفت.

بهتر است مسئولانی که چنین تصمیمی گرفتند دلایل خود را برای شکایت دوم به CAS اعلام کنند تا مشخص شود چه هدفی از این کار وجود داشته است. آن چیزی که شواهد و قرائن نشان می‌دهد علت این کار چیزی نیست جز نمایشی ظاهری که گریبانگیر دولت سیزدهم و وزارت ورزش بعدی خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *