دسته‌ها
Uncategorized

شطرنج در سال 99| تداوم دوره سرپرستی، جلوگیری از تعلیق و حاشیه‌های انتخابی- اخبار رشته های ورزشی – اخبار ورزشی اخبار ورشی 90


به گزارش خبرنگار ورزشی سایت ورزشی 90، ورزش ایران با وجود آنکه به دلیل شیوع کرونا و لغو بسیاری از اعزام‌ها، جو نسبتاً آرامی در سال 99 داشت، اما برخی از رشته‌ها بسیار پرحاشیه بودند و اتفاقات زیادی پیرامون آنها رخ داد.

یکی از این رشته‌های پرحاشیه، شطرنج بود؛ رشته‌ای که با وجود آنکه المپیکی نیست، اما به اندازه رشته‌های مطرح المپیکی سر و صدا کرد. نکته مهم این حاشیه‌ها درباره انتخابات ریاست بود؛ اتفاقی که در سال 99 رخ نداد تا این فدراسیون یک سال کامل را با سرپرستی پشت سر بگذارد.

* شروع سال با گم شدن 500 میلیون

فرهاد نیکوخصال در حالی در آخرین روزهای سال 98 به عنوان سرپرست معرفی شد که در حساب فدراسیون پول بسیار کمی بود و همچنین 70 هزار یورو بدهی فدراسیون جهانی نیز دیده می‌شد. در همان روزهای نخست خبری منتشر شد که حاشیه‌هایی را به دنبال داشت. از سوی یکی از مسئولان اعلام شد که وزارت ورزش 500 میلیون بابت برگزاری یک مسابقه با نفرات شاخص جهانی به حساب فدراسیون واریز کرده، اما در حالی که این مسابقه به دلیل شیوع کرونا برگزار نشد، خبری هم از 500 میلیون در حساب نبود.

مهرداد پهلوان‌زاده رئیس سابق فدراسیون اعلام کرد که این پول را صرف پرداخت بدهی به بازیکنان و هتل کرده است، در حالی که به گفته مسئولان، این مبلغ اختصاص به برگزاری تورنمنت داشت و نباید برای کار دیگری هزینه می‌شد. به هر حال کار از کار گذشته بود و امور فدراسیون که با حساب خالی مواجه بود، با واریز پول از سوی وزارت ورزش پیگیری شد.

* پایان قهر خادم‌الشریعه

سارا سادات خادم‌الشریعه بهترین بانوی شطرنج‌باز کشورمان به دلیل مشکلاتی که با رئیس سابق داشت، از تیم ملی کناره‌گیری کرد، اما با تغییر مدیریت و صحبت‌هایی که میان او و سرپرست فدراسیون انجام شد، به عرصه ملی بازگشت. قهر خادم‌الشریعه در حالی بود که از او در سال‌های 94 تا 98 حمایت‌های زیادی شد، اما به هر حال اقتضای آن روزها بود که وی قهر کند!

* آغاز ثبت‌نام، آغاز شائبه‌ها

اوایل خرداد ماه ثبت‌نام از نامزدهای ریاست آغاز شد و 9 نفر نیز نام‌نویسی کردند که در نهایت 5 نفر تایید صلاحیت شدند. حضور سرپرست یکی از فدراسیون‌ها و سابقه تلاش او برای ریاست یک فدراسیون، باعث شد از همان ابتدا شائبه‌هایی درخصوص مهندسی انتخاب و حمایت وزارت ورزش مطرح شود. در حالی که شائبه حمایت از این کاندیدا ضعیف‌تر شد، صحبت‌هایی درباره حمایت وزارت ورزش از شادی پریدر به گوش رسید.

* نتایج دور از انتظار

تیم شطرنج ایران در سال 99 دو رویداد بزرگ پیش‌رو داشت که هر دو نیز به صورت آنلاین برگزار شد. رویداد اول مربوط به المپیاد جهانی بود که تیم کشورمان موفق به حضور در جمع 8 تیم برتر نشد. رویداد دوم هم جام ملت‌های آسیا بود که ایران در نیمه نهایی به استرالیا باخت و از صعود به فینال بازماند.

* تعویق انتخابات

در حالی که همه چیز آماده بود تا انتخابات برگزار و تکلیف ریاست مشخص شود، اما ستاد مقابله با کرونا از تعویق همه مجامع خبر داد تا بدین ترتیب انتخابات فدراسیون شطرنج لغو شود.

* جلوگیری از تعلیق فدراسیون در مجمع فیده

یکی از اتفاقاتی که در سال 99 رخ داد، برگزاری مجمع سالیانه فدراسیون جهانی شطرنج بود. قرار بود در این مجمع مقدماتی از سوی برخی اعضای فیده به منظور مهیا کردن فضا برای تعلیق فدراسیون ایران فراهم شود، اما مسئولان با دفاعیه‌ای که ارائه کردند، مانع از این کار شدند تا حداقل این اتفاق در دوره کنونی رخ ندهد.

* ثبت‌نام دوباره و این بار رد صلاحیت پریدر و حاشیه‌های آن

ثبت‌نام مجدد از نامزدهای ریاست در بهمن ماه انجام شد و 14 نفر نیز نام‌نویسی کردند. این بار و برخلاف انتخابات قبلی، 5 نفر تایید صلاحیت شدند که در بین آنها نام شادی پریدر دیده نمی‌شد. پریدر که به واسطه برخی حواشی نتوانست این بار در لیست تایید صلاحیت‌شدگان قرار بگیرد، عکس‌العمل‌های تندی در فضای مجازی نشان داد و پس از آنکه از نایب رئیسی بانوان فدراسیون هم کنار گذاشته شد، به عکس‌العمل‌های تند خود در فضای مجازی شدت داد.

* پایان سال با یک خبر خوش

یکی از خبرهای خوشی که پیرامون شطرنج در سال 99 مطرح شد، عضویت سارا خادم‌الشریعه در کمیسیون ورزشکاران فیده بود. با توجه به اینکه تعداد نامزدها کمتر از تعداد اعضای کمیسیون بود، به همین دلیل همه آنهایی که نام‌نویسی کرده بودند، وارد این کمیسیون شدند.

* در انتظار برگزاری انتخابات

برگزاری انتخابات فدراسیون در سریع‌ترین زمان ممکن، تبدیل به یکی از آرزوهای خانواده شطرنج برای سال 1400 شده است. یک سال اداره یک فدراسیون آن هم با سرپرست، قطعاً اتفاق خوبی نیست و به همین دلیل همه در انتظار تصمیم وزارت ورزش برای اعلام زمان برگزاری انتخابات هستند تا شاید آرامش بر شطرنج ایران حکمفرما شود.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *