دسته‌ها
Uncategorized

ایران در المپیک 2020| بار 5 رشته روی دوش 5 ورزشکار/ به امید موفقیت!- اخبار رشته های ورزشی – اخبار ورزشی اخبار ورشی 90


به گزارش خبرنگار ورزشی سایت ورزشی 90، المپیک 2020 توکیو به طور رسمی از روز جمعه اول مرداد ماه آغاز می‌شود و دو هفته نیز به طول خواهد انجامید.

در این رویداد 66 ورزشکار از ایران در 16 رشته مختلف حضور دارند و با حریفان به رقابت می‌پردازند. 5 نفر از این تعداد، تنها نماینده رشته خود در المپیک هستند و تمام بار و فشار آن رشته را به تنهایی به دوش خواهند کشید. سعید صفرزاده در دوچرخه‌سواری، نیما عالمیان در تنیس روی میز، ثریا آقایی در بدمینتون، میلاد وزیری در تیراندازی با کمان و متین بالسینی در شنا، 5 ورزشکار اعزامی ایران هستند که تنها نماینده رشته خود محسوب می‌شوند و اگر چه شانسی برای مدال ندارند اما به دنبال عملکردی خوب و موفق در حد توان‌شان هستند.

** نیما، جانشین برادر و امیدوار به درخشش

پس از دو دوره حضور نوشاد عالمیان در المپیک و شرکت در بازی‌های 2012 و 2016، او موفق به کسب سهمیه نشد تا این سهمیه از آنِ برادرش نیما شود؛ ورزشکاری که دومین حضورش در المپیک را تجربه خواهد کرد.

نیما در آخرین دقایق سال 99 سهمیه را بدست آورد تا تنها نماینده تنیس روی میز ایران لقب بگیرد. وی در رقابت‌های انتخابی در منطقه آسیای میانه با پیروزی مقابل نوشاد در نیمه نهایی و سپس زوخید کنجائف از ازبکستان در فینال به مقام قهرمانی رسید و جواز حضور در المپیک را کسب کرد.

پیش از این مسابقات، رقابت‌های انتخابی به صورت جهانی نیز برگزار شد که نمایندگان کشورمان با توجه به حضور حریفانی قدرتمند در کشورهای مختلف دنیا، سهمیه نگرفتند.

* هفتمین حضور تنیس روی میز در المپیک

این برای هفتمین بار است که تنیس روی میز حضور در المپیک را تجربه می‌کند. ابراهیم علیدخت در 1992 بارسلون، مجید احتشام‌زاده در 2000 سیدنی، محمدرضا اخلاق‌پسند در 2004 پکن، افشین نوروزی در 2008 پکن، نوشاد عالمیان و ندا شهسواری در 2012 لندن، نوشاد عالمیان به همراه نیما عالمیان و ندا شهسواری در 2016 ریو، پینگ‌پنگ‌بازانی هستند که به نمایندگی از ایران در المپیک به میدان رفته‌اند و حالا این مسئولیت به تنهایی روی دوش نیما قرار گرفته است.

* عملکرد نیما در 2016 ریو

نیما عالمیان در المپیک 2016 ریو نیز حضور داشت و به یک برد و یک باخت دست یافت. وی در مرحله اول مقابل حریفی از آمریکا 4 بر یک پیروز شد، اما در دومین دیدار با همین نتیجه شکست خورد و از گردونه مسابقات کنار رفت.

* امیدواری به درخشش در توکیو

نیما در سال‌های اخیر همواره عضو ثابت ترکیب تیم ملی تنیس روی میز ایران بوده و تقریباً در رویدادهایی که به میدان رفته، عملکرد خوبی از خود بر جا گذاشته است. وی در 28 سالگی در اوج توانمندی و تجربه به سر می‌برد و اگر با قرعه سختی در همان ابتدا مواجه نشود، می‌تواند همچون دوره قبلی حداقل یک برد را به ثبت برساند.

* زمان رقابت عالمیان در توکیو

نیما عالمیان اولین رقابت خود در المپیک را صبح روز شنبه 2 مرداد ماه در مرحله مقدماتی آغاز می‌کند.

** دوچرخه‌سواری؛ تلاش برای رسیدن به خط پایان

روزهای پرتلاطم دوچرخه‌سواری ایران به واسطه عدم تایید ریاست محمود رشیدی در فدراسیون کشورمان، با اعزام سعید صفرزاده به عنوان تنها نماینده به المپیک همراه خواهد بود.

در دوره‌های قبلی المپیک و در روزهایی که دوچرخه‌سواری تقریباً آرامش داشت، حسرت رسیدن به خط پایان در دل علاقه‌مندان ماند. 5 سال قبل یعنی در المپیک 2016 ریو سه نماینده از ایران به نام‌های قادر میزبانی، آروین معظمی گودرزی و صمد پورسیدی حضور داشتند که هیچکدام در رقابت جاده به خط پایان نرسیدند. البته قادر میزبانی در تایم تریل به مقام 31 رسید.

حالا قرار است سعید صفرزاده بار دوچرخه‌سواری را به دوش بکشد و این بار علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری امیدوارند که او رسیدن به خط پایان را تجربه کند. شاید همین که صفرزاده خط پایان را تجربه کند، یک پیروزی برای دوچرخه‌سواری به حساب بیاید.

* انتخاب تنها ملی‌پوش از طریق اردو و مسابقه انتخابی

در ماه‌های گذشته چندین مرحله اردو و مسابقه انتخابی برگزار شد و رکابزنان در آنها شرکت کردند تا رویای حضورشان در المپیک را محقق شده ببینند. در پایان این اردوها و مسابقات، نهایتاً سعید صفرزاده با نظر کادر فنی به عنوان فرد اعزامی معرفی شد.

* چرا فقط یک سهمیه؟

از کشورمان فقط یک نماینده به توکیو خواهد رفت، این در حالی که است که در دوره‌های قبلی 3 نماینده حضور داشتند. دلیل اینکه فقط یک رکابزن در کاروان ایران حضور خواهد داشت، این است که در زمان تخصیص سهمیه‌های المپیک، ایران در رنکینگ جهانی رتبه 39 را به خود اختصاص داده بود و کشورهایی که رتبه‌ای بین 31 تا 50 داشتند، فقط یک سهمیه می‌گرفتند.

* زمان رقابت صفرزاده در توکیو

صفرزاده جزو نخستین ورزشکاران ایرانی است که در توکیو حضور خواهد داشت. وی صبح روز شنبه 2 مرداد رقابت خود در استقامت جاده را برگزار می‌کند و روز چهارشنبه 6 مرداد در تایم تریل انفرادی مسابقه خواهد داد.

** میلاد وزیری، تنها نماینده تیروکمان

تیراندازی با کمان ایران یکی دیگر از رشته‌هایی است که فقط یک نماینده در توکیو خواهد داشت. میلاد وزیری در حالی قرار است در المپیک حضور پیدا کند که با توجه به رکوردهایی که در هفته‌های منتهی به اعزام داشته، عملاً نمی‌توان تصور کسب مدال از او را داشت، اما خودش امیدوار به ثبت یک رکود خوب است و تلاش خواهد کرد تا تیر خوبی در توکیو بزند.

وزیری سهمیه المپیک را در سال 2019 کسب کرد. وی در جریان مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی تایلند مقام سوم را بدست آورد تا علاوه بر ایستادن روی سکو، المپیکی نیز شود.

وزیری که در المپیک 2012 لندن هم حضور داشت و حالا دومین تجربه المپیکی‌اش را پیش‌رو دارد، روز اول مرداد ماه با حریفانش رقابت خواهد کرد.

** بدمینتون و طلسمی که بالاخره شکسته شد

طلسم حضور ثریا آقایی در المپیک بالاخره شکسته شد و این بانوی بدمینتون‌باز کشورمان سرانجام می‌تواند در المپیک به میدان برود. آقایی که حضور در المپیک 2016 ریو را به دلیل مصدومیت از دست داد، این بار نیز شانس بسیار کمی برای المپیکی شدن داشت تا اینکه در دقیقه 90 به لطف تصمیمی که نماینده مصر گرفت، المپیکی شد.

بدمینتون‌باز مصری که رنکینگ بالاتر آقایی بود، تصمیم گرفت در بخش دونفره در المپیک حضور داشته باشد. جدایی این ورزشکار از بخش انفرادی، یک جای خالی را برای این بخش خالی کرد تا بدمینتون‌باز کشورمان بتواند راهی توکیو شود و اولین بانوی زن بدمینتون‌باز ایرانی لقب بگیرد.

آقایی رقابت خود را از روز شنبه 2 مرداد در مرحله مقدماتی آغاز می‌کند. وی در روزهای دوشنبه 4 مرداد، سه‌شنبه 5 مرداد و چهارشنبه 6 مرداد دیگر مسابقاتش در مرحله مقدماتی را انجام خواهد داد.

*** سهمیه شنا به لطف فدراسیون جهانی

در المپیک 2020 توکیو شاهد حضور نماینده رشته شنا از کشورمان نیز خواهیم بود. متین بالسینی ملی‌پوش جوان کشورمان که به گفته خودش حضور در المپیک را در سر می‌پروراند و عبارت «المپیک 2020» را روی دفتر و کتابش می‌نوشت، حالا این فرصت را به دست آورده تا به لطف سهمیه اختصاص یافته از سوی فدراسیون جهانی یا همان سهمیه سولیداریتی، رویایش را تحقق یافته ببیند.

بالسینی قطعاً با توجه به سن و سال و البته رکوردهایش، امیدی برای تصاحب مدال ندارد، اما می‌تواند رکوردهای ایران را در بزرگترین آوردگاه ورزش دنیا بشکند. او یکی از آینده‌داران شنای ایران است و برای مسابقات پیش‌رو و رویدادهای بعدی در صورت توجه بیشتر می‌تواند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

مسابقات شنای این دوره از بازی‌های المپیک از 24 جولای (2 مرداد) تا اول آگوست (10 مرداد) در مرکز آبی آکواتیک شهر توکیو برگزار خواهد شد. متین بالسینی به عنوان نماینده شنای ایران باید روز دوشنبه 4 مرداد در 200 متر پروانه با حریفان خود به رقابت بپردازد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *